środa, 31 października 2012

Zaciśnięte usta, Frytka i politycyBrwi ściągnięte w dół i do siebie, przeszywające spojrzenie, wysunięta szczęka, rozszerzone nozdrza, zaciśnięte, zwężone wargi lub wyszczerzone zęby - to może składać się na ekspresję mimiczną gniewu czy złości. Nas będzie interesowała tym razem nie pełna ekspresja gniewu, ale niepełna ekspresja lub oznaka gniewu kontrolowanego czy rozdrażnienia. A dokładnie - zwężone i zaciśnięte wargi.


Obejrzyj następujący filmik (https://www.youtube.com/watch?v=MWueO8dc2Ns) i zwróć uwagę na reakcję dziewczyny na krytykę:


Sygnałem wskazującym na odczuwaną przez dziewczynę złość jest silne zaciśnięcie przez nią ust.


Zaciśnięcie warg, będące oznaką gniewu, złości czy rozdrażnienia, widoczne jest na poniższych zdjęciach.Pamiętaj jednak, że samo zaciśnięcie ust ma wiele interpretacji. Może wskazywać zarówno na rozdrażnienie czy złość, jak i na determinację (przykład poniżej). Jak zawsze, o interpretacji decyduje kontekst i inne towarzyszące sygnały.


Zaciśnięcie warg może być również sposobem powstrzymywania uśmiechu czy śmiechu (przykład niżej).


Zresztą posiada także inne znaczenia. Przykładem może być zdjęcie kolejnego polskiego polityka (poniżej).


Na zakończenie krótkie zadanie. Wychwyć wszystkie przypadki zaciskania ust jako oznak rozdrażnienia czy złości na następującym filmie (https://www.youtube.com/watch?v=I3GoJryjBRc):


Do tego ostatniego filmu, choć przy innej okazji, jeszcze wrócimy.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza