piątek, 7 września 2012

Po co kolejny blog o komunikacji niewerbalnej?


Komunikacja niewerbalna jest niewątpliwie modnym tematem, czego dowodzi popularność książek i multimedialnych poradników na jej temat, stron internetowych i kursów jej poświęconych, czy wreszcie szybko rosnąca liczba ekspertów z tej dziedziny. Nasuwa się zatem pytanie, po co tworzyć kolejny blog traktujący o komunikacji niewerbalnej?


Odpowiedź jest bardzo prosta. W zalewie informacji, gdzie większość stanowi zwykły szum informacyjny, rodzi się potrzeba stworzenia miejsca, w którym można znaleźć rzetelne informacje, napisane w sposób prosty i interesujący. Ponadto komunikacja niewerbalna stanowi jedno z moich zainteresowań, żeby nie powiedzieć - pasję. Chciałbym zarazić Czytelników tą pasją, pokazać, w jak wielu dziedzinach wiedza i umiejętności z tego zakresu bywają przydatne.

Czym zatem będzie się wyróżniał niniejszy blog? Mam nadzieję, że co najmniej dwoma cechami. Po pierwsze, będę bazował na naukowej wiedzy, a także obficie czerpał z własnych doświadczeń, co sprawi, że przekazywane będą tylko i wyłącznie informacje sprawdzone. Nie będę zamieszczał pseudonaukowych wynurzeń rodem z popularnych, nie zawsze rzetelnych poradników, uproszczonych, wątpliwych stwierdzeń wygrzebanych w czeluściach Internetu lub zdobytych na kosztownych, aczkolwiek bardziej efektownych niż efektywnych kursach. Więcej: będę demaskował wszelkiej maści „specjalistów” z zakresu komunikacji niewerbalnej, autoprezentacji i inteligencji emocjonalnej, będę ukazywał powszechnie powielane błędy, a także komentował elementy komunikacji niewerbalnej wykorzystywane w reklamie, marketingu politycznym, publicznych wystąpieniach, filmach etc. A po drugie, będę to robił w przystępnej i atrakcyjnej formie. Bez używania zbędnego żargonu, bez mnóstwa przypisów i odsyłaczy, zaludniających naukowe publikacje (choć zawsze na czyjeś życzenie podam odnośnik bibliograficzny), za to z humorem i odpowiednim dystansem, tak potrzebnym przy komentowaniu bieżących wydarzeń. 

Oby ten mariaż rzetelnej wiedzy z atrakcyjnością przekazu, poparty pasją autora blogu, wydał jak najlepsze owoce. Czego sobie i moim Czytelnikom życzę.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza