niedziela, 18 listopada 2012

Kolor oczu, źrenice a postrzeganie

Pisałem już o tym w poprzednim poście, że osoby o powiększonych źrenicach postrzegane są jako bardziej atrakcyjne, życzliwe i przystępne. Zauważmy także, że u osób o ciemnych oczach (np. ciemnobrązowych) znacznie trudniej dostrzec zmiany szerokości źrenic niż u osób o jasnych oczach (np. jasnoniebieskich). Nawet więcej: bardzo ciemne oczy wyglądają tak, jak gdyby źrenice były cały czas mocno powiększone (przykład poniżej).

Czy w związku z tym osoby o ciemnych oczach będą postrzegane inaczej niż osoby o oczach jasnych?

Tak. Dzieje się to za sprawą co najmniej dwóch czynników. O jednym z nich już mówiliśmy: osoby o ciemnych oczach sprawiają wrażenie, jak gdyby miały powiększone źrenice. Drugi związany jest z postrzeganiem określonych kolorów - brąz jest kolorem o wiele bardziej ciepłym niż niebieski, a zwłaszcza niektóre jego odcienie.


Badania dowodzą, że ludzie niebieskoocy, chociaż często postrzegani są jako bardziej atrakcyjni, to sprawiają wrażenie chłodniejszych, bardziej zdystansowanych, a także mniej czułych i kochających niż osoby o brązowych oczach. Oczywiście mówimy tu tylko o znaczącej różnicy statystycznej - nie jest tak, że każdy w dowolnej sytuacji potwierdzi ten wynik. Mimo to warto o tym pamiętać, np. obsadzając aktorów w odpowiedniej roli (rzecz jasna, uwzględniając także inne niż tylko kolor oczu cechy wyglądu, czy biorąc pod uwagę ich aktualną ekspresję emocjonalną).

Obejrzyj poniższe zdjęcia i zastanów się, co odczuwasz w związku z każdym z nich. Która osoba jawi się jako zimniejsza i bardziej zdystansowana, a która od razu wydaje się ciepła i sympatyczna.


Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza